Letošní ročník je plný změn. Sehnali jsme sponzora, zavedli účastnický poplatek i prize money pro vítěze – a na čtení i hodnocení jsme si vzali víc času. Důvody jsou jasné: chceme soutěž víc profesionalizovat a zároveň se z ní nechceme zbláznit. Troufáme si tvrdit, že obé se podařilo. A než zveřejníme, jak si dvaadevadesát soutěžních prací vedlo, přinášíme tradiční hrst postřehů a věrtel statistik.
Ani kuře nehrabe
Zatím se potvrzují slova našich známých a kolegů, ostřílených porotců jiných literárních soutěží, se kterými jsme změny třetího ročníku Tovaryšů kalamáře konzultovali. Zpoplatnění účasti v soutěži a finanční ocenění výherců byl správný krok. Celková úroveň povídek se zvýšila a vyloženě slabé texty téměř vymizely.
Navzdory našim obavám se téma Apokalypsa ukázalo dostatečně výživným stimulantem pro fantazii psavců různých žánrů. Dorazily povídky mnoha typů science fiction a fantasy, ale i horory, thrillery, ba i klasické young adult dystopie. Kdy jindy než teď, že?
Zjevení nesvatého Jana
Více než třetina povídek se odehrává v současnosti, případně velmi blízké budoucnosti, ve které dojde k nějaké globální katastrofě. Následují povídky ze vzdálenější budoucnosti, ať už k apokalypse nevyhnutelně směřující, nebo přímo postapokalyptické. Několik povídek pochází ze zcela fiktivních světů, nabízejících alegorii s tím naším. Povídek zasazených do minulosti, potažmo reálné historie bylo pomálu, ale o to byly zajímavější.
Přestože apokalypsa byla nejčastěji pojata jako živelní nebo ekologická katastrofa, vojenský konflikt, který se vymkl z rukou, případně nezastavitelná virová epidemie, četli jsme si také o apokalypsách osobních – nejčastěji ve formě destrukce něčího života či osobnosti. Prozření, respektive odhalení v biblickém slova smyslu bylo velmi málo, případně byla důsledkem výše uvedených katastrof.
Nesahej na ten čudlík!
A kdo apokalypsy nejčastěji způsoboval? Dle očekávání lidstvo jako celek, zejména nehospodárným nakládáním s přírodními zdroji, přemnožením a strkáním nosů do dimenzí, po kterých mu nic nebylo. Pokud byli jmenováni konkrétní viníci, šlo o chamtivé byznysmeny, krátkozraké politiky, ctižádostivé generály, neopatrné vědce a v jednom případě dokonce o nešťastníka, který si nerozvážně dal na pizzu ananas.
Lidstvu v (sebe)destrukci často sekundoval ďábel a jeho démoničtí sluhové. Čtveřice novozákonních apokalyptických jezdců – Mor, Válka, Hladomor, Smrt – překvapivě figuruje pouze v pěti povídkách. Ani zombie apokalypsa se nekonala. Živí mrtví se vyskytovali pouze ve třech soutěžních pracích. Miloš Zeman v jedné.
Co nás překvapilo
Kvalita přihlášených prací trvale stoupá. Letošní ročník je jednoznačně nejvyrovnanější. Vybrat ze skupiny nejlepších povídek tři výherní bylo velmi těžké. Jako tradičně dorazilo deset procent příspěvků ve slovenštině. V soutěži se objevila další známá jména, která už publikují. Někteří autoři a autorky se věrně účastní už třetího ročníku, což nás velmi těší, protože můžeme sledovat i komentovat jejich tvůrčí progres.
Zajímavostí je, že letos se poprvé soutěže účastní více autorů (47) než autorek (40). Zatímco první ročník na téma Alternativní historie byl genderově velmi vyrovnaný (36 žen, 35 mužů), loňská Bestie seděla hlavně dámám (80 žen, 52 mužů) a letošní Apokalypsa očividně víc oslovila pány. Tedy ženy bestie, muži apokalypsa. To není narážka, ale tematicko-genderové zhodnocení účasti. Anebo že by… ■